Nieznajomość prawa szkodzi

Maciej Bednarek        01 czerwca 2014        Komentarze (0)

Jeśli, Drogi Czytelniku, jesteś przedsiębiorcą, to z pewnością zgodzisz się ze mną, że prowadzenie działalności gospodarczej nie jest proste.

Z bardzo wielu powodów.

Jedną z takich przyczyn jest liczba obciążających Cię obowiązków. W dzisiejszym wpisie chcę wskazać na jeden, bardzo, ale to bardzo ważny obowiązek, o którym czasem się zapomina.

Jak zapewne wiesz, na gruncie prawa cywilnego działania podejmowane przez przedsiębiorcę oceniane są przez pryzmat należytej staranności mierzonej ich zawodowym charakterem.

Oznacza to, że ocena Twojego zachowania związanego np. z zawarciem umowy czy też jej wykonaniem, dokonywana jest z uwzględnieniem posiadanej przez Ciebie szczególnej wiedzy i umiejętności.

Innymi słowy, bycie przedsiębiorcą równoznaczne jest z byciem profesjonalistą. A od profesjonalisty wymaga się więcej.

Zauważ, że zupełnie inne oczekiwania stawiamy przed sąsiadem, który pomaga nam usunąć domową awarię elektryczności, a zupełnie inne przed Janem Kowalskim, prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą Elektro-serwis. Wymagania w stosunku do podmiotu działającego profesjonalnie i odpłatnie są z oczywistych względów wyższe.

Dobrze, gdzie więc ten obowiązek, o którym miałem pisać?

Mówiłem już o tym, że przedsiębiorca zobowiązany jest do dołożenia należytej staranności. Musisz pamiętać, że oznacza to również konieczność znajomości obowiązującego prawa oraz następstw z niego wynikających w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

Nieznajomość prawa szkodzi.

Co więc możesz zrobić, aby prawo znać, a przede wszystkim rozumieć? Pytanie bardzo trafne, bowiem nierzadko przepisy tworzone są w taki sposób, że nawet prawnicy mają problem z ich interpretowaniem.

Jest na to bardzo prosta, a przy tym całkowicie bezpłatna metoda: odwiedzaj od czasu do czasu LexMonitora. To fantastyczne miejsce, które gromadzi prawniczą blogosferę. Szczerze je polecam!

Dzięki temu znajomość prawa może okazać się prawdziwą przyjemnością 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: