Krajowy Rejestr Sądowy wiarygodnym źródłem informacji o Twoim kontrahencie – cz. 1.

Maciej Bednarek        14 lipca 2014        Komentarze (0)

Internet ma mnóstwo plusów. Dzięki niemu każdy z nas może uzyskać dostęp do oceanu informacji zaledwie po jednym kliknięciu. Ale jest też sporo minusów. Upublicznienie informacji nierzadko następuje, zanim dojdzie do weryfikacji dystrybuowanej treści. Trudno również uznawać dane pochodzące z anonimowego źródła za dogmat.

Jak mawiał pewien klasyk, ważne jednak, aby minusy nie przysłaniały plusów.

W sieci jest wiele adresów, pod którymi można znaleźć wiarygodne i bardzo przydatne informacje – nie tylko w codziennej pracy prawnika, ale także w związku z prowadzoną firmą.

Przykładem takiego internetowego zaufanego miejsca jest portal umożliwiający elektroniczny dostęp do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, który znajdziesz tutaj (zakładka „Rejestry i ewidencje”, dalej „Krajowy Rejestr Sądowy”, „Wyszukiwarka podmiotów w Krajowym Rejestrze Sądowym”).

Zawiera on szereg istotnych informacji dotyczących danego przedsiębiorcy. Informacji, które pozwolą Ci w podstawowy sposób zweryfikować wiarygodność Twojego potencjalnego kontrahenta. Informacji, które są jawne, a dostęp do nich nie wiąże się z odpłatnością.

Jestem przekonany, że Rejestr ten nie jest dla Ciebie żadnym novum, a może nawet już od dawna z niego korzystasz. Jeśli jednak jeszcze tego nie robiłeś albo czynisz to ledwie sporadycznie, to ten i następne wpisy są napisane właśnie dla Ciebie.

Zanim jednak zaczniesz szukać przydatnych informacji, musisz wiedzieć, jakie podmioty możesz znaleźć w Rejestrze Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Wiedz bowiem, że jest ich całkiem sporo. Rejestr ten pozwoli Ci uzyskać dane dotyczące m.in.: spółek jawnych, spółek partnerskich, spółek komandytowych, spółek komandytowo-akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych, spółdzielni, ale również przedsiębiorstw państwowych, oddziałów przedsiębiorców zagranicznych działających na terytorium Polski oraz stowarzyszeń prowadzących działalność gospodarczą.

Pytanie, jakie teraz przychodzi na myśl brzmi – w jaki sposób wyszukać dany podmiot?

Nie bez powodu od czasu do czasu publikuję wpis dotyczący prawidłowej budowy komparycji umowy. Ostatnio dotyczył on umowy ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Wskazałem w nim dane, które powinny znaleźć się w umowie. Był to m.in. numer KRS oraz NIP. Użycie właśnie tych danych pozwoli Ci w najprostszy sposób wyszukać właściwego przedsiębiorcę w Rejestrze Przedsiębiorców.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Rejestr Przedsiębiorców składa się z sześciu działów – każdy zawiera informacje innego typu. Przepisy bardzo szczegółowo regulują ich treść.

Najciekawszą zawartość Rejestru przybliżę już w kolejnych wpisach.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: