Komparycja umowy – oznaczenie strony w umowie zawartej z przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą cz. 2

Maciej Bednarek        31 marca 2014        4 komentarze

W ostatnim wpisie pisałem o tym, dlaczego tak ważne dla bezpieczeństwa transakcji jest uzyskanie odpowiedniej wiedzy o swoim kontrahencie. Wymieniłem dane, które są niezmiernie istotne dla możliwości skutecznego dochodzenia swoich praw, w przypadku gdy pojawią się problemy z realizacją umowy. Przedstawiłem również przykład pełnej komparycji umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Teraz przyszedł czas na wyjaśnienie zasadności uzyskania przytoczonych ostatnio danych.

  • Imię i nazwisko: podstawowe dane służące do identyfikacji strony. Myślę, że nie wymagają żadnego komentarza, są po prostu niezbędne 🙂
  • Firma przedsiębiorcy: osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą jednoosobowo działa pod tzw. firmą. Jest to swoista nazwa przedsiębiorcy identyfikująca go w obrocie prawnym. Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko, nierzadko uzupełniane dodatkowymi oznaczeniami (np. Firma Handlowo-Usługowa Michał Iksiński, Miodex Kamil Miodek). Warto zadbać o zapisanie firmy przedsiębiorcy, aby nie mieć wątpliwości co do tożsamości danego przedsiębiorcy.
  • Adres prowadzonej działalności: dane wbrew pozorom nie tak istotne. Można je jednak wpisać dla zachowania komplementarności komparycji; mogą być również pomocne przy wyborze sądu wg tzw. właściwości przemiennej.
  • Adres zamieszkania: dane niezmiernie ważne! Musisz wiedzieć, iż w razie sporu sądowego, pozew przeciwko kontrahentowi należy kierować najczęściej do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego. Podkreślam – nie zameldowania, ale zamieszkania. Zwróć przy tym uwagę, że w CEIDG znajduje się wyłącznie rubryka dotycząca adresu głównego miejsca wykonywania działalności, adresu dodatkowego miejsca prowadzenia działalności oraz adresu doręczeń. Rejestr ten nie zawiera jednak adresu zamieszkania. Aby nie utrudnić sobie potencjalnej drogi sądowej w przypadku powstania konfliktu, zadbaj o uzyskanie od kontrahenta jego adresu zamieszkania.
  • NIP, REGON: dane podatkowe i statystyczne. Dzięki nim najłatwiej znajdziesz przedsiębiorcę w CEIDG.
  • Nr dowodu osobistego, imiona rodziców: służą potwierdzeniu tożsamości drugiej strony.
  • PESEL: zgodnie z obowiązującymi od kilku miesięcy przepisami, kierując sprawę do sądu, konieczne jest podanie nr PESEL lub NIP. Żeby zatem nie wydłużać postępowania, zadbaj o te dane już przy zawarciu umowy cywilnoprawnej.

Zespół Pepa Guardioli odnosi kolejne sukcesy w Bundeslidze.

Piotr Beczała odnotowuje genialny występ w roli Leńskiego w Eugeniuszu Onieginie.

Jan Kowalski kupuje swoje wymarzone M-4.

Te rezultaty zostały osiągnięte m.in. dlatego, że każdy z moich bohaterów minimalizował ryzyko niepowodzenia.

Działaj podobnie, również będziesz spał spokojnie 🙂

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Andrzej Maj 21, 2015 o 12:56

Będę wdzięczny za feedback czy poniższe oznaczenia strony umowy są tożsame z punktu widzenia potencjalnych ryzyk prawnych:
Zbigniew Kowalski leg.się dow.os.:…, PESEL…., NIP 1234567890, zamieszkały….., wpisany do Ewid.dz.gosp., prowadzący dz.gosp. pod nazwą „Przykład” Zbigniew Kowalski,
a
„Przykład” Zbigniew Kowalski, siedziba i adres:…., NIP1234567890, REGON…., reprezentowany przez Zbigniew Kowalski.

Odpowiedz

Maciej Bednarek Czerwiec 4, 2015 o 18:57

Sugeruję korzystanie z pierwszego szablonu, drugi jest nieprecyzyjny i zawiera mniej przydatnych informacji.

Odpowiedz

Marcin Sierpień 30, 2015 o 16:25

Czy dla przedsiębiorcy podlegającemu wpisowi do CEIDG jest odpowiednik np. art. 206 ksh ?

Odpowiedz

Maciej Bednarek Wrzesień 5, 2015 o 17:05

Tak, jest np. art. 16 i 21 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: