Jak sprawdzić wiarygodność firmy, czyli dlaczego należy weryfikować CEIDG przed podpisaniem umowy

Maciej Bednarek        19 marca 2014        Komentarze (0)

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. To jedna z moich ulubionych maksym, która sprawdza się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Prostymi słowami wyraża prawdę, że nierzadko uniknięcie dużych kłopotów możliwe jest przy podjęciu zaledwie niewielkiego wysiłku.

Klient chce mieć pewność, co zrozumiałe, że każda kolejna transakcja będzie dla niego bezpieczna. Najbezpieczniej jest współpracować tylko z tymi znanymi i sprawdzonymi firmami, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Często słyszę więc pytanie, czy w mojej ocenie potencjalny kontrahent jest wiarygodny. Jak można tę wiarygodność sprawdzić? Jak zmniejszyć ryzyko gospodarczej pomyłki?

Jest na to bardzo prosty sposób.

Zauważ, że przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest wpisany (a przynajmniej powinien być) do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (w skrócie CEIDG). Rejestr ten jest jawny. Każdy zainteresowany, znając NIP albo REGON przedsiębiorcy, może samodzielnie i całkowicie bezpłatnie sprawdzić podstawowe dane firmy, wchodząc na stronę www.firma.gov.pl (zakładka Baza przedsiębiorców).

Planując podpisanie umowy z przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, zachęcam Cię zatem do podstawowego zweryfikowania wiarygodności firmy.

Oto przykładowy wydruk z CEIDG. Zobacz, czego możesz się z niego dowiedzieć. Znajdziesz tam kilka przydatnych informacji.

1. Data rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Jak uważasz, czy bardziej wiarygodnym kontrahentem jest firma działająca na rynku od dwóch miesięcy, czy może od 20 lat? Pytanie wydaje się retoryczne.

2. Zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej. Od kilku lat przedsiębiorcy mają możliwość zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej i z moich obserwacji wynika, że stosunkowo często z niej korzystają (dotyczy to szczególnie konkretnych branż, np. budowlanej).

Moja rada jest prosta: jeśli trafisz na firmę, która chce z Tobą podpisać umowę, a taka firma aktualnie ma zawieszoną działalność gospodarczą, to zastanów się dwukrotnie, zanim podejmiesz decyzję o współpracy. Zgodnie z przepisami taka osoba nie powinna zawierać nowych umów (ma natomiast prawo i obowiązek realizować umowy zawarte przed zawieszeniem), choć jeśli to zrobi, to taka umowa wciąż jest ważna.

Istotna jest natomiast przyczyna zawieszenia działalności gospodarczej. Najczęściej jest to brak środków na prowadzenie działalności albo czasowe wstrzymania działalności z uwagi na martwy sezon (np. wstrzymanie świadczenia usług przewodnika w okresie zimowym).

Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że co najmniej kilku procent zaistniałych sporów na linii klient – przedsiębiorca można było uniknąć. W tych przypadkach do zawarcia umów dochodziło właśnie w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.

Zobacz, w jak łatwy sposób możesz ograniczyć ryzyko nieudanej transakcji.

3. Małżeńska wspólność majątkowa. W tej rubryce przedsiębiorcy wpisują: „tak”,„nie” albo pozostawiają ją pustą. Dla Ciebie najlepiej jest, gdy znajdziesz tu odpowiedź twierdzącą. Przy zawieraniu umowy w obrocie gospodarczym z taką osobą, masz możliwość uzyskania zgody współmałżonka przedsiębiorcy na zawarcie umowy. Taka zgoda może okazać się kluczowa na etapie ewentualnej egzekucji – daje Ci możliwość egzekucji z całego majątku wspólnego małżonków, a nie tylko z majątku samego przedsiębiorcy.

4. Zakazy oraz informacje o postępowaniu upadłościowym. Co prawda nie spotkałem się jeszcze z jakąkolwiek adnotacją w tym miejscu, ale jeśli Tobie uda się trafić na przedsiębiorcę z wpisami przy tych rubrykach, to nie radzę zawierać z taką osobą umowy.

Pamiętaj, że powyższe uwagi nie są żadnymi regułami, których należy się sztywno trzymać. Ich stosowanie nie zagwarantuje, że każda transakcja będzie bezpieczna. Może jednak ograniczyć ryzyko podpisania umowy z mało wiarygodną firmą.

PS. Na zakończenie bardzo ważna informacja. Zarejestrowanie się w CEIDG jest wolne od opłat. Nie daj się nabrać przedsiębiorcom, którzy wysyłają do nowo założonych firm oferty komercyjne imitujące urzędowe wezwania do zapłaty. Bądź czujny!

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: