Historia pojazdu jest już dostępna w Internecie! Umowa sprzedaży pojazdu osobowego będzie bezpieczniejsza.

Maciej Bednarek        27 czerwca 2014        3 komentarze

Być może już to wiesz. Być może już o tym słyszałeś. Być może nawet już sam to sprawdziłeś. Jeśli nie, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie 😉

Ostatnio w mediach mówi się głównie o aferze podsłuchowej i o mundialu. Dlatego niektóre istotne informacje mogą pozostać niezauważone. O jednej z takich informacji opowiem w dzisiejszym wpisie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło bardzo interesujący i, o czym jestem przekonany, bardzo przydatny portal internetowy, w którym każdy zainteresowany zakupem używanego pojazdu może sprawdzić jego podstawowe dane.

O co chodzi?

Do tej pory zakup używanego samochodu nie należał do najprzyjemniejszych rzeczy. Ogłoszenia pojazdu umieszczone w Internecie często nie odpowiadały rzeczywistości, dokładny stan pojazdu nieznany był nawet właścicielowi (sic!), a aby sprawdzić, czy auto nie jest kradzione konieczna była wizyta na policji. Nie wiadomo było także, czy samochód przechodził regularne badania techniczne.

Innymi słowy, zakup pojazdu przypominał trochę kupowanie kota w worku.

Na szczęście informatyzacja państwa staje się faktem. I choć można mieć zastrzeżenia do tempa zmian, to jednak nie można ich nie doceniać.

Taką nowością informatyczną jest uruchomienie serwisu Historia pojazdu. Na tym portalu każdy zainteresowany zakupem pojazdu używanego, dysponując numerem rejestracyjnym pojazdu, numerem VIN oraz datą pierwszej rejestracji, może uzyskać informacje dotyczące:

  • danych technicznych pojazdu, takich jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
  • terminów obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie,
  • tego, czy pojazd posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • liczby właścicieli i województwo, w którym pojazd zarejestrowano
  • tego, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
  • tego, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

System nie jest jeszcze doskonały, bo zawarte w nim dane wykazują pewne braki, a niektóre informacje zbyt wolno są aktualizowane. Niestety nie dowiemy się również, jakie są szczegółowe wady pojazdu. Marzenia 🙂

Jestem jednak przekonany o tym, że uruchomienie tego portalu to strzał w dziesiątkę i bez wątpienia szybko stanie się on instrumentem, który pomoże każdemu z nas sprawdzić przedmiot umowy sprzedaży przed jej podpisaniem.

Warto z tego korzystać!

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Grzegorz Czerwiec 30, 2014 o 13:31

Niestety, baza najwyraźniej nie jest kompletna. Chciałem sprawdzić, wpisałem dane i nic. Pozostaje chyba jeszcze trochę poczekać.

Odpowiedz

Maciej Bednarek Lipiec 1, 2014 o 00:09

Będzie lepiej 🙂 Dajmy ministerstwu jeszcze trochę czasu 😉 Kilka samochodów już tam sprawdziłem, więc nie jest źle.

Odpowiedz

Grzegorz Lipiec 1, 2014 o 08:38

W takim razie pozostaje czekać. Cierpliwość to podstawa 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: